10 tipů, jak ušetřit na cestách

Rozbili jste prasátko a rozhodli jste se našetřené peníze investovat do cestování? Bez debat jde o správnou volbu. Asi nemusím uvádět výhody, které cestování přináší. Jestliže se chcete vydat do světa na vlastní pěst, určitě budete řešit otázku peněz. Kolik to bude stát? Mám na to?

A hlavně, jak ušetřit?

 

Pokud chcete cestovat co nejdéle a nedostat se finančních problémů, zde je 10 tipů, jak ušetřit.

 

Rezervujte si ubytování přes weby typu Booking.com

Pro rezervaci ubytování v cizí zemi máte dvě možnosti. Buď napřímo oslovíte konkrétní hotel nebo využijete služeb speciálních vyhledávačů, které se zaměřují na ubytování. Výhoda webů typu Booking.com, Trivago či Agoda spočívá v možnosti jednoduchého řazení hotelů dle vašich požadavků a priorit. Pokud nemáte vyloženě zvolenou lokalitu a termín, nabízí se Vám velké možnosti slev. Hledejte na Booking.com akce a  časově omezené nabídky. Oproti přímé rezervaci dokážete ušetřit desítky procent.


Booking.com

 

Hledejte slevové kódy

Slevy a promo kódy dnes najdete téměř na cokoliv. Proč platit plnou cenu, když to můžete mít za polovic. Hledáte v Římě dobrou pizzerii? Přes Google zkuste vyhledat, zda daná restaurace nenabízí nějaký slevový kupón. Chystáte se do Dubaje na nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa? Lístek není zrovna nejlevnější, navíc je vhodné rezervovat si termín několik týdnů předem. Díky slevovým kuponům ušetříte i za tyto atrakce.

 

Využijte hostely a ušetřete za ubytování

Chcete-li ušetřit za ubytování, vyměňte hotel za levnější alternativu. Pokud jste ochotni snížit své nároky na kvalitu ubytování, neváhejte a zvolte hostel nebo turistickou ubytovnu. Nevýhodou těchto levných turistických ubytoven je ztráta soukromí. Častokrát sdílíte pokoj s několika lidmi, dělíte se o jednu koupelnu a záchod. To vše však na úkor ceny. Ruku na srdce, kolik času strávíte na pokoji během návštěvy cizího města? Řekl bych, že častokrát potřebujete jen někde přespat. Navíc kvalita tohoto typu ubytování se zvyšuje. V hostelech dnes najdete bazény, posilovny, televize a další nadstandardní vybavení.

 

Leťte mimo sezonu a hlavní události

Za letenku a ubytování můžete výrazně ušetřit, pokud nelpíte na pevném termínu. Leťte do destinace mimo hlavní sezonu a uvidíte výrazný rozdíl v ceně. Kromě hlavní sezony cenu letenek a ubytování ovlivňují také velké události typu mistrovství světa ve fotbale,v rugby nebo olympijské hry. Pokud zrovna nejste sportovní fanda a tyto události pro Vás nejsou prioritou, naplánujte si cestu až po těchto událostech.

 

Kupte si místní SIM kartu

Pokud cestujete za hranice Evropské unie a váš pobyt bude delší než jeden eurovíkend, doporučuji si koupit místní SIM kartu s datovým balíčkem. Zejména přístup k mapám je v cizí zemi neocenitelný. Zůstat online, znamená zůstat v klidu a zbytečně se nestresovat.  Kromě map máte přístup k jízdním řádům, číslům na taxislužbu a hlavně na první pomoc.

 

Zajistěte si cestovatelskou platební kartu

Dvě nejdůležitější věci při cestě do zahraničí jsou: Být neustále ve spojení, pro případ, kdy si potřebujete přivolat pomoc a mít vždy u sebe peníze nebo platební kartu. Na cestu do exotických zemí doporučujeme mít sebou dvě platební karty pro případ, kdy jednu z nich ztratíte. Je vhodné vytvořit si v Česku nový účet u některé z bank, kde  neplatíte za vedení účtu a při výběru peněz z bankomatu v zahraničí platíte pouze minimální poplatek. Na tuto kartu si vždy přesuňte sumu nezbytně nutnou. V případě, že někdo odčerpá z vašeho účtu peníze, nepřijdete tak o všechny peníze určené na cestu.

 

Kde směnit peníze? Určitě ne na letišti

Směnné kurzy na letišti jsou jednoduše nevýhodné. Na letišti férový kurz nehledejte. Jestli potřebujete nutně peníze například na taxíka nebo autobus do hotelu, vyměňte si pouze minimální obnos. Zbytek peněz směníte následně ve směnárně ve městě a hlavně bez poplatku.

 

Použijte městskou hromadnou dopravu a choďte pěšky

O tom, že městská hromadná doprava šetří peníze není pochyb. Pokud se však ubytujete v centru města, kde to máte ke všem památkám stejně blízko, nebudete muset kupovat ani žádnou jízdenku. Hlavně u plánování eurovíkendů, turisté šetří za ubytování a bydlí na okrajích měst. Uspořenou částku však spolkne doprava do centra města a rozdíl se častokrát vynuluje. Navíc, cestováním z předměstí ztratíte mnoho drahocenného času.

 

Přestaňte kupovat suvenýry

Překvapivě mnoho peněz ušetříte, přestanete-li kupovat suvenýry. Nikdo se na vás nebude zlobit, pokud rodině, kolegům a kamarádům nepřivezete suvenýr. Většinou stejně tito lidé nemají k darované věci žádný vztah. Kupte si pro sebe magnetku na ledničku a něco drobného co vystihuje dané místo. Jinak to se suvenýry nepřehánějte a uvidíte kolik ušetříte.

 

 

Omezte návštěvu restaurací

Ano, byl by to téměř hřích, kdybyste neochutnali místní kuchyni. Avšak častá návštěva restaurací v zahraničí vymete brzy vaši peněženku. Proto návštěvu restaurací hlavně v centech měst omezte nebo si ji rovnou zakažte.

Peníze ušetříte, pokud si nakoupíte potraviny v supermarketu nebo vyzkoušíte street food stánky s jídlem. Zejména v asijských zemích je jídlo z pouličních stánků velmi levné a chutné.

 

Teď už víte, jak na cestách ušetřit. Hledejte akce a výhodné nabídky v nepřeberné nabídce hotelů na Booking.com. Pokud snesete nižší komfort, vyberte si ubytování v hostelech nebo turistických ubytovnách. Pamatujte, že bydlení na okraji města se může prodražit kvůli nákupu jízdenek.

Nemáte-li pevný termín cesty do zahraničí, vyberte si výhodnou letenku na Kiwi.com.

Další peníze ušetříte i za suvenýry a omezení návštěv restaurací v centru.

 

 


Na Flymania.cz se také dočtete:

Práce na dálku. Život u moře.

Sledování letadel

Symboly evropských měst – kvíz

Najít letenku

Najít ubytování