7 chyb cestovatele začátečníka. Na co si dát pozor.

Každý zkušený cestovatel jednou začal. I on si musel projít řadou nepříjemných situací, zmatků a zklamaní z cestování. Aby váš výlet do zahraničí byl co nejpohodovější a bez zbytečných komplikací, přinášíme Vám rady, které zmírní váš stres na cestách.

 

Zklamání z reality

Na internetových stránkách cestovních kanceláří najdete mnoho překrásných fotografií z exotických míst, které mají zvýšit vaše očekávání. Tyto photoshopem upravené fotografie častokrát neodpovídají realitě. Turisté po příletu do dané destinace pak zažívají zklamání z reality.

Proto berte s rezervou všechny obrázky v cestovních katalozích, Facebooku nebo na Instagramu. Dnes dokáže každý během pár vteřin vykouzlit dokonalost.

Městská pláž na Bali – i takto může vypadat ráj na zemi

Nechtějte vidět všechny památky a významná místa

Další velkou chybou cestovatele začátečníka je přeplněný itinerář. Při plánování cesty z klidu domova si naplánujete návštěvy muzeí, památek, restaurací a kulturních akcí. Bohužel, realita na místě je však jiná a často se stává, že stěží stihnete návštěvu sotva poloviny naplánovaných událostí.

Smiřte se s tím, že nestihnete obejít všechny památky. Raději zvolněte. Nebude aspoň pod stresem a hlavně nebudete unaveni. Vždyť nikde není psáno, že se do daného místa už nikdy nepodíváte.Booking.com

Příliš mnoho zabalených věci na cestu

Letíte na dovolenou nebo na delší dobu do zahraničí? Téměř jistě bude vaše zavazadlo zaplněno po okraj. Věřte mi, pokud letíte na delší dobu do exotické země, budete potřebovat jen pár kousků oblečení. Vše ostatní si za pár korun koupíte přímo na místě. Hlavně v asijských zemích nakoupíte plavky nebo sluneční brýle za pár korun. 

 

Strach z místních specialit

Nebojte se vyzkoušet místní speciality. Většina nováčků se bojí otravy z jídla a tak jedí pouze ověřená jídla jako jsou pizzy, hamburgery nebo těstoviny. Byla by velké škoda nevyzkoušet místní pochoutky. Dary moře, ryby budou chutnat nejvíce v přímořských oblastech, thajskou kuchyni oceníte nejvíce v Thajsku a populární jídlo Coxinha bude nejvíce chutnat v Brazílii.

Recept na oblíbené brazilské jídlo Coxinha najdete zde.

 

Špatný odhad cestovních nákladů

S velkou pravděpodobností překročíte plánovaný rozpočet. Proto mějte vždy dostupnou finanční rezervu. Letenky máte naštěstí zaplaceny dopředu, ale ostatní náklady se mohou pohybovat směrem nahoru. Největším žroutem peněz jsou restaurace. Snad nikde na světě není alkohol tak levný jakou u nás. Počítejte s tím, že pivo v zahraničí vás bude stát klidně přes 200 Kč. Pokud si dáte jedno, asi se nic nestane. Ale věřte mi, že u jednoho určitě nezůstane, zejména pokud narazíte na brazilské turisty.

 

Špatné plánování letu

Pokud do dané destinace neexistuje přímý let, budete si muset naplánovat lety s přestupem. Při plánování si dejte pozor na dobu mezi přestupy. Minimální doba by měla být cca dvě hodiny. Pokud letíte do vzdálenějších destinací nebo pokud přestupujete na frekventovaném letišti zvažte větší rezervu. Naštěstí existují vyhledávače jako je Kiwi.com, které berou tuto informaci v potaz.

Vždy bude lepší, když si mezi lety dáte větší rozestup, než abyste zmeškali dlouhý let například do Austrálie nebo na Nový Zéland.

Víte, že existuje tzv. stop over? Stop over vám umožní strávit pár dní v přestupní destinaci za velice výhodných podmínek.

 

Platnost cestovního pasu

Většina začínajících cestovatelů žije v mylné představě, že pro cestu do zahraničí stačí platný cestovní pas. Existují země, které vyžadují platnost vašeho pasu i řadu měsíců po vašem návratu zpět. Nejčastěji jde o platnost 3 nebo 6 měsíců po návratu. Pokud platnost vyprší v tomto časovém okně, zbytečně si zaděláváte na problémy.

 

Než se vydáte na cestu do zahraničí, zkontrolujte si váš cestovní pas jestli má platnost i po příletu zpět do Česka. Vždy mějte raději navíc tajnou finanční rezervu. Pokud letíte do asijských zemí typu Thajsko, Indonésie či Filipíny nepřehánějte to s balením. V těchto zemích koupíte trička, plavky, sluneční brýle a boty za hubičku. Dokonce i ve vyspělé zemi jako je Austrálie jsou ceny oděvů levnější než v Česku.

 

 


Na Flymania.cz se také dočtete:

10 tipů, jak ušetřit na cestách

Práce na dálku. Život u moře.

Sledování letadel

Symboly evropských měst – kvíz

Najít letenku

Najít ubytování